Program Pracowni Krawiectwa i Haftu

Instruktor: Anna Kolasińska

Głównym celem zajęć w pracowni jest wyrabianie dokładności i cierpliwości przy wykonywaniu czynności oraz kształtowanie wyobraźni.

Uczestnicy uczą się obsługi maszyny do szycia oraz prostego szycia maszynowego i ręcznego oraz wykonywania haftu maszynowego, nabywają umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, utrzymywania porządku na stanowisku pracy.

Pracownia zajmuje się szyciem artystycznym, okolicznościowym, wykonywaniem prac na kiermasze oraz potrzeby warsztatu jak np.: szyciem strojów na przedstawienia.

Szycie ręczne z zastosowaniem podstawowych ściegów serwetki, bieżniki przyborniki zakładki do książek, aplikacje – wykorzystywane do tworzenia obrazków z tematyką martwej natury, pejzażu, scen rodzajowych, patchwork – szycie poduszek ze skrawków i kawałków. Naprawa i konserwacja odzieży: przyszywanie guzików, wszywanie łat, cerowanie, wzmacniające naszywanie aplikacji, prasowanie .

Dla każdego coś miłego: kotki, maskotki, przytulanki, pajacyki, rybki, biedronki, kapelusiki, torby gospodarcze, poduszki na igły, ubranka dla lalek, rękawice kuchenne, ocieplacze na dzbanki.

Zwężanie i poszerzanie, skracanie i podłużanie, przyszywanie falbanek, koronek, obrębianie i obrzucanie, szycie na maszynie. Zdejmowanie miary, korzystanie z gotowych wykrojów, szycie prostej spódnicy, fartuszka gospodarczego, kelnerskiego, czepków na głowę .

Nauka i zapoznawanie się za ściegami haftu łańcuszkowego, krzyżykowego, płaskiego, szydełkowanie.

W pracowni poznajemy tajniki szycia maszynowego jak również obsługę komputerowej maszyny do haftu. W tym celu poznajemy podstawową obsługę komputera, co umożliwi nam poznanie i posługiwanie się w programie brother.

W pracowni będziemy projektować haft, a w przyszłości będziemy programować i projektować większe bardziej rozbudowane i skomplikowane wzory.

Skip to content